14 Kasım 2016 Pazartesi

Arı ve Göç

 
 
 
Gezginci arıcıların en stresli dönemi göç zamanlarıdır. Göç zamanı yaklaştıkça kaygıda başlar yavaş yavaş.  Bu stresli dönem, arıların yeni yerine kamyondan indirilmesi ve uçuş kapaklarının açılmasıyla son bulur. Bir sonraki göçe kadar...
 
Gezginci arıcılık, bir bütün olarak bakıldığında kapsamlı ve meşakkatli bir iştir. Özellikle ekip olarak çalışmıyorsanız ya da arıcı çevrenizle yardımlaşmıyorsanız daha da zorlaşır işler.
 
Arıyı taşıyacağınız kamyon arılığa geldikten sonra işler başlar. İlk önce baraka sökülerek kamyonun önüne bağlanır. Daha sonra arı haricinde ne malzemeniz varsa, bunlar; baraka içi yaşam gereçleri, sağım malzemeleri, çadırlar , el arabaları vb. eşyalar, birim alanı en verimli şekilde kullanarak yüklenir. Geride sadece arılı kovanlar kalacak şekilde.
 
Havanın kararması ile arılar seri ve düzenli şekilde yüklenir. Ne kadar hızlı olursa, arılar o kadar az kapalı kalır. Özellikle bahar ve yaz göçlerinde arıların çok kapalı kalması, havalandırma da yetersizse yanma riski oluşturur.

Resimdeki göç; Karaman Zengen Köyünden başlamış, Aydın Söke Sarıkemer de son bulmuştur. Kamyonun hareketi akşam 20:30, varış ve arıların indirilmesi sabah 07:30 dur.

 

Hiç yorum yok:

Arı Nakilleri

İzleyiciler