6 Nisan 2012 Cuma

2011 - ANA ARI ÜRETİM ÇALIŞMALARI / ANA ARI KUTULARI

2011 ana arı çalışmalarında 160 kutu kullandık, kutular standart ana üreticilerin kullandığından. Taşıma sistemi paletli.
Ve hemen arılığın yanında idiler. Üstlerinde taş var rüzgar kuvvetli estiği zaman kapaklarını açıyor onun için..
Yönleri hepsi farklı araları birer metre kadar anaların şaşırmaması için. Bu şekilde sadece %5 lik bir şaşırma olabiliyor.


Ana arı üretimi oldukça zaman alan bir iş. Ama bir o kadar da zevkli. Bunu niye söylüyorum; 250 kovanın yanında bunca ana kovanıyla da uğraşmak yorucu oluyor.
 Ana kutularını L şeklinde arılığın önü ve sol yanına yerleştirmiştik.
Yavruyu tamamen kapatmış görüldüğü gibi anası kullanıma hazır. Al anasını yalancıya ver, eski anası olan varsa değiştir, bölüm yap, sat, falan falan:) 
Ana arı kutularını ilk arı çırptığımızda kek daha sonra şurupla besliyoruz.
Ve efeler gözüktü. Bu kutularda arı mevcudu da iyi ayarlanırsa yiyeceğini de eksik etmezseniz 3 ila 4 günde eşleşir ve 3 ile 4 gün arasında da yumurtaya başlar. Toplamda 6 ila 7 gün oluyor.


Kutulara arı çırparken sadece tek kabarmış petek ve geri kalan üç çıtaya ham petek veriyorum..
Ve geldik memelere.. Kutudaki arı mevcudu iyiyse memeyi istediğiniz yere takabilirsiniz. Ama mevcut azsa arının geceyi geçirdiği petekte olmalıdır ki mememiz üşümesin.Meme resimlerde görüldüğü şekilde monta edilir ve kendi haline bırakılır.
Ve başlatıcı koloniyle başlayan meme evresi ana kutusunda ananın çıkması ile işlevini tamamlamış olur. İçinden gününü tamamlamış analar salına salına çıkarlar ve etrafı tanımaya koyulurlar:)Memeler takıldıktan 1 ile 2 gün arası ana kontrolüne girilir. Eğer aynı aktarılmış memelerin aralarında ana çıkışı çok fark ediyorsa aktarım hatasıdır. Larva yaşlarına dikkat edilmemiş gelişigüzel aktarılmış demektir.  
Anaları çıkmış memeler.Ana kontrolü yapılırken ananın sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmeli; sakat, kanatsız, vb. durumlarda ana iptal edilip yeni meme takılmalıdır. Çünkü sağlıksız bir ana eşleşip yumurtaya başlasa da yine sağlıksızdır. Siz daha işin başından iptal etmezseniz, ana olarak verdiğiniz koloni bu işi yapar ve kaybınız daha fazla olur. Kontroldeki iptal aslında kayıp değildir, düzenli ana arı üretimi yapan herkesin elinde fazladan memesi vardır.
Ana kontrolünden sorunsuz geçen kutular.1 hafta süreyle kendi haline bırakılır eşleşme ve yumurtaya geçiş için.Ve aradan geçen 6-7 günün sonunda tekrar kutular kontrol edilir. Eşleşip sorunsuz kovanına dönen analar günlük yumurtaya başlamıştır. Ana arı üretim döngüsü de gerçekleşmiş olur böylece. Bu işi yapmak isteyen arkadaşlar kafanızda çok büyütmeyin ama hafife de almayın...
Hiç yorum yok:

Arı Nakilleri

İzleyiciler